Yaşam | 13.01.2023 13:45:18

Gürok Grup, TEV iş birliği ile 10 yılda 700 öğrenciye burs verecek

Gürok Grup, TEV iş birliği ile 10 yılda 700 öğrenciye burs verecek
Gürok Grubu, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile “Rıza Güral Gelecek İçin Önce Eğitim Burs Fonu” nu hayata geçirdi.

Gürok Grubu, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile “Rıza Güral Gelecek İçin Önce Eğitim Burs Fonu” nu hayata geçirdi. Burs fonuna kendisi ve çatısı altında yer alan 4 şirketle destek verecek olan grup, faaliyet gösterdiği Kütahya ve Antalya’da okuyan 34 öğrenciye karşılıksız burs desteği sağlayacak. “Rıza Güral Gelecek İçin Önce Eğitim Burs Fonu” ile 5 yılda 300, 10 yılda ise 700 öğrenciye burs vermeyi hedeflediklerini söyleyen Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, bursiyerler için Gürok Grubu şirketlerinde staj ve kariyer imkânları sunacaklarını da belirtti. İş birliği kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılında grup şirketlerinin yer aldığı Kütahya ve Antalya’da okuyan 23’ü meslek lisesi 11’i üniversite öğrencisi 34 öğrenciye karşılıksız burs desteği verilecek. Burs fonuna ilk etapta Gürok Grup ile birlikte bünyesinde bulunan LAV, GCA, Ali Bey Hotels & Resorts ve Gürok Kiremit katkı sağlayacak.

Esin Güral Argat: “Nitelikli eğitim, ekonomik ve toplumsal gelişmenin öncelikli kriteri”

Ekonomik kalkınma ve toplumsal gelişimin, yeni nesillere eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasından geçtiğini belirten Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, “Gürok Grup olarak her gencin fırsat eşitliği ile nitelikli eğitime erişimi sağladığı takdirde ülkemizin dünya çapında daha ileriye taşınacağına inanıyoruz. Bu yüzden eğitime yapılan her katkıyı çok önemsiyoruz. Şirketimizin ‘sınırsız düşün, cesur davran ve iyi yap’ değerleri doğrultusunda faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Eğitim alanındaki tüm çalışmalarımızı ‘İnsan için iyi yap’ anlayışıyla hayata geçirdiğimiz sürdürülebilirlik faaliyetlerimiz kapsamında değerlendiriyoruz. Açtığımız okullar, sağladığımız burslar ve eğitimler, STEM alanındaki projelerimiz ile bugüne dek 4 bine yakın öğrenciye dokunduk. Açılışını gerçekleştirdiğimiz anaokulu ve okul ile de her yıl yüzlerce öğrenciye dokunmaya, eğitimlerine katkı sunmaya devam ediyoruz” dedi.

“2021’de 600 bin kız çocuğu yüz yüze eğitimi bıraktı”

UNICEF verilerine göre; dünya genelinde 32 milyonu ilkokul çağında, 30 milyonu ortaokul çağında ve 67 milyonu lise çağında olmak üzere 129 milyon kız çocuğu okula gidemediği bilgisini paylaşan Güral Argat sözlerine şöyle devam etti: “BM verilerine göre; dünyadaki 15-19 yaş gruplarındaki dört kız çocuğundan biri okula gitmiyor, çalışmıyor ve herhangi bir eğitim almıyor. Bu oran erkeklerde 10’da bir. Türkiye’de durum maalesef çok iç açıcı değil, kız çocuklarının eğitimde fırsat eşitliğine ülkemizde de ivedilikle ihtiyacı var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 2021’de 720 bin kız çocuğu okulda ayrıldı. İlkokullara yaklaşık 39 bin, ortaokullara yaklaşık 83 bin, liselerde de yaklaşık 600 bin kız çocuğu yüz yüze eğitimi bıraktı. Tüm bu veriler bize gösteriyor ki her çocuğun nitelikli eğitime erişim sağlanması ve eğitim hayatından kopması için yapılması gereken çok şey var. Gürok Grup olarak bünyemizde faaliyet gösteren markalarımızla eğitim alanında çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

“Türkiye’ye değer katan şirketlerin verdiği destekler hem topluma örnek hem geleceğe umut oluyor”

Her yıl TEV’e burs talebinde bulunan öğrenci sayısının katlanarak arttığını ve daha çok gence ulaşmayı umduklarını ifade eden Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın ise şunları söyledi: “Burs fonumuzla Gürok Grubu birinci sınıftan mezun olana kadar gençlerimizin yanında olacak. 23’ü meslek lisesi, 11’i üniversite olmak üzere 34 öğrenci “Rıza Güral Gelecek İçin Önce Eğitim Bursu’nu” karşılıksız olarak alacak. Gürok Grubu’nun tek desteği bu bursla sınırlı kalmayacak. Burs programına katılan bursiyerlerimiz Gürok Grubu şirketlerinde staj ve kariyer imkânı da bulacak.”


Paylaş: