Yaşam | 01.12.2022 08:27:18

Sabancı Üniversitesi öğrencilerinden bağış projesi

Sabancı Üniversitesi öğrencilerinden bağış projesi
Sabancı Üniversitesi’nden 18 gönüllü öğrenci bağış amaçlı ikinci el eşya satışı projesinden elde edilen geliri Sabancı Üniversitesi Burs Fonu’na aktardı.

Sabancı Üniversitesi’nde gönüllü öğrenciler tarafından organize edilen bağış projesinin ikincisi gerçekleştirildi. FUNdraising "Hidden Treasure Resale" projesi, yapılan duyurularla kendilerine ulaştırılan iyi durumdaki ikinci el eşyaların toplanması ve kampüste Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında gerçekleşen kermeste satışının yapılmasını kapsıyor. Elde edilen gelir Sabancı Üniversitesi Burs Fonu’na aktarılıyor ve ihtiyaç sahibi öğrenciler için değerlendiriliyor. Sabancı Üniversitesi Dilller Okulu tarafından desteklenen proje 16 Kasım tarihinde ikinci kez gerçekleştirildi.

18 gönüllü öğrencinin çalışması ile düzenlenen organizasyon, toplumsal dayanışma ve sürdürülebilirlik konularında bilinç kazandırılması açısından atılmış önemli bir adım. Gönüllü öğrencilerin projeye katılma sebepleri ve projenin topluma sağladığı katkı konusundaki görüşleri:

Nur Efşan Delikkaya - Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Tuğçe Hoca ve ben, bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz bu projenin temelini nisan ayında birlikte attık. O zamandan beri de projenin takım lideri olarak çalışıyorum. Tuğçe Hoca başlangıçta bana bu fikirle yaklaştığında büyük bir çoşkuyla katılmayı kabul etmemin ilk sebebi bu projenin yardımlaşma fikrine başka bir bakış getirdiğini düşünmemdi. Yardım etmeyi düşündüğümüzde akıllara genellikle ‘para’ yardımı geliyor. İnanıyorum ki, bu proje sayesinde insanlara para vermeden de yardım yapabileceklerini göstermiş olduk. Aynı zamanda topladığımız ürünlerin dönüşümünü sağlayarak doğanın korunmasına katkıda bulunduk.

Murat Ozan Aybak - Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Projenin amacı beni çok mutlu etti. Bu proje dışında da hem okulda hem de okul dışı pek çok kurum ve kuruluşta çok uzun zamandır gönüllü çalışmalarda yer alıyorum. Ben de hem bu amaç için hem de gönüllülük projelerine dair deneyimlerimi ekip arkadaşlarımla paylaşmak için bu projeye katılmak istedim.

Doğa Akbulut – Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Projenin eğlenceli bir yenilik olacağını düşündüm. Fundraising, kullanılmayan eşyaların çöpe atılmaması ve kolektif uğraşı sonucunda sürdürülebilirliğin artmasıyla öğrencilere katkıda bulunulması, toplum için olumlu bir katkı.

Selim Selçuk Kahraman - Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Projenin en sevdiğim yanı projede birlikte olduğum arkadaşlarla vakit geçirmek oldu. Geriye bakıp gülümseyeceğim an ise, hala daha ne olduğunu çözemediğimiz bir kıyafet vardı. Nasıl giyileceğini anlamak için hepimiz denemiştik ancak bulamamıştık. Komik bir andı.Paylaş: