Beslenme | 25.11.2022 15:26:03

Pazardan, meyve ve sebze tüketicilerinin 2022 karnesini açıkladı

Pazardan, meyve ve sebze tüketicilerinin 2022 karnesini açıkladı
Gün geçtikçe yaygınlaşan sağlıklı yaşam ve iyi beslenme trendi, tüketicileri taze meyve ve sebze satın almaya yönlendiriyor.

Gün geçtikçe yaygınlaşan sağlıklı yaşam ve iyi beslenme trendi, tüketicileri taze meyve ve sebze satın almaya yönlendiriyor. Geliştirdiği hizmet modeliyle birlikte pazar tezgahlarından online sipariş verilmesini sağlayan mobil uygulama PAZARDAN, 2022 Kullanıcı Davranış Araştırması’nda tüketicilerin meyve ve sebze alışverişlerindeki değişen alışkanlıklarına ve kriterlerine ışık tutuyor. Araştırmaya göre her 10 kişiden 7’si en taze meyve ve sebzelerin semt pazarlarında bulunduğunu düşünürken, yüzde 71’i ise yalnızca hazır gıda ürünlerini değil, semt pazarlarındaki meyve ve sebze alışverişlerini de çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla yapabilmek istiyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve İstanbul’da 200 kadın tüketiciyle gerçekleştirilen 2022 Tutum ve Davranış Araştırması’nda tüketicilerin gıda alışverişlerindeki değişen alışkanlıklarına ve tercih kriterlerine ışık tutuyor. Farklı yaş, meslek ve eğitim gruplarından kişilerin katıldığı araştırmada tüketicilerin alışverişlerini en çok nerelerden yaptıkları ve çevrimiçi alışveriş kanallarına ilişkin görüşleri de ele alınırken, buradan yola çıkarak meyve ve sebze alışverişlerinde gelecek dönemde benimsenebilecek davranış modellerinin de izi sürülüyor.

Her 10 kişiden 7’si en taze meyve ve sebzelerin semt pazarlarında bulunduğunu düşünüyor

Araştırmada katılımcılara hangi sıklıkla meyve ve sebze tükettikleri sorulduğunda kişilerin yüzde 54’ü bu soruya her gün cevabını verirken, yüzde 23’ü de haftada 4 ila 5 kez şeklinde yanıtlıyor. Son 3 yılda meyve ve sebze tüketimini artırdığını belirterek yüzde 18’lik bir paya sahip olan kişiler de bu artışın sağlıklı bir yaşam arzusundan kaynaklandığını söylüyor. Katılımcıların yüzde 40’ı meyve ve sebze alışverişinde fiyat avantajını ikinci planda tuttuğunu öne sürüyor ve alışverişlerinde en önemli kriterin ‘tazelik’ olduğunu aktarıyor.

Katılımcıların yüzde 71’i meyve ve sebze alışverişlerini de çevrimiçi yapmak istiyor

Pazardan tüketici alışkanlıklarını incelediği araştırmada, dijitalleşmenin bu davranışlar üstündeki etkisine de mercek tutuyor. Buna göre tüketicilerin 3’te ikisi alışverişlerini artık çevrimiçi kanallar aracılığıyla gerçekleştiriyor. Alışverişlerin çevrimiçi uygulamalara kaymasının nedenlerinin ilk sırasında ise bu uygulamaların zaman tasarrufu yaratması yer alırken, sıralamayı bu uygulama ya da platformların indirim veya kampanyalar oluşturmaları takip ediyor. Açıklanan verilere göre tüketicilerin yüzde 71’i de yalnızca hazır gıda ürünleri değil, semt pazarlarındaki meyve ve sebze alışverişlerini de artık çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla yapabilmek istiyor. 


Paylaş: