Gündem | 17.11.2022 17:52:22

Prematüre bebeklerin hayatına dokunacağız

Prematüre bebeklerin hayatına dokunacağız
Yataş Bedding, prematüre bebeklerin sağlıkla büyümesine destek olmak için El Bebek Gül Bebek Derneği ile güçlerini birleştirdi.

Yataş Bedding, El Bebek Gül Bebek Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği Uykunun Mucizesi ile Büyüyen Mini Kahramanlar projesini düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu.Yataş Bedding Pazarlama Direktörü Selmin Gündoğdu ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda El Bebek Gül Bebek Derneği Başkan Yardımcıları Binnur Peker ve Neval Pınar Yılmaz Şafak, oyuncu ve aynı zamanda prematüre annesi Ayça Bingöl, Yataş Uyku Kurulu uzmanları Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece ve Fizyoterapist Yonca Görgül de katıldı.

YataşBedding, prematüre bebeklerin gelişimine destekte bulunmak ve bu konudaki farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirilen iş birliğini Dünya Prematüre Bebek Günü kapsamında duyurarak projenin farkındalığını artırmayı amaçladı. Proje çerçevesinde Yataş Bedding, El Bebek Gül Bebek Derneği’ne maddi desteğin yanı sıra gelişimini tamamlayana kadar kuvözde tutulan prematüre bebeklerin kuvözde kendini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olan nest; bebeği rahatsız edebilecek ışık ve sesleri azaltan kuvöz örtüsü üretimi için kumaş; prematüre bebeklerin anneleri ile eve dönmeden önce bir araya gelerek temasta bulunduğu anne – bebek uyum odalarında bakıma yardımcı olmak için doğumdan itibaren bebeği doğru pozisyonda tutan, rahat ve güvenli bir ortam sağlayan ve uyku bölünmelerini azalttığı için uyku kalitesini artıran Juno Yeni Doğan Yatağı bağışı gerçekleştirdi.

“Yaşama sarılan minik kahramanlar uykunun mucizesiyle büyürken onlara destek oluyoruz

Prematüre bebeklerin hayatında uykunun değerini hatırlatan YataşBedding Pazarlama Direktörü Selmin Gündoğdu, şunları söyledi: “Sağlıklı ve düzenli uyku hepimizin bedensel ve zihinsel sağlığı için büyük önem taşıyor, çocukların gelişimini destekliyor. Ancak prematüre bebeklerde uyku çok daha önemli… Çünkü anne karnında tamamlanamamış gelişimlerini kuvözde uyuyarak, korunarak tamamlıyorlar. Prematüre bebekler günde 15 ila 22 saat uyuyor. Bazen bir güne yakın uykuda kalıyorlar. Annelerine kavuşacakları güne kadar onları büyüten, geliştiren en önemli etkenlerden biri uyku... ”

"Prematüre bebeklerin hayatına dokunacağız”

El Bebek Gül Bebek Derneği Başkan Yardımcısı Binnur Peker ise şöyle konuştu: “Prematüre bebeklerin ve onların ailelerinin hayatlarına dokunacak Uykunun Mucizesi ile Büyüyen Mini Kahramanlar projesi çok değerli… Çünkü maalesef Türkiye’de her 10 bebekten biri erken doğuyor. Bu yadsınamayacak kadar önemli bir rakam… Erken doğan bebekler gelişimlerini tamamlamadıkları için uzun süre yenidoğan ünitesi bakımına ve kuvöz bakımına ihtiyaç duyuyor. Bu sağlanamadığı takdirde bebeğin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşması kaçınılmaz oluyor.‘’

"O günlerden geçmiş bir anne olarak bugün bütün bu zorlukları aşmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum!”

Toplantıda bir prematüre annesi olarak deneyimlerini paylaşan Ayça Bingöl şunları söyledi: “Prematüre annesi olmak gerçekten çok zor bir duygusal yük… Prematüre annesi olarak ben, hamileliğim boyunca ayağa kalkamadan yatmanın, bir an önce büyümeleri için bebeklerime süt sağmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. O günlerden geçmiş bir anne olarak bugün bütün bu zorlukları aşmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum ve umarım bu yolda yürüyen bütün anneler de bu süreci aşacak. "Paylaş: