Yaşam | 10.11.2022 13:22:22

Termal turizmine rol model olacağız

Termal turizmine rol model olacağız
BN Hotel Thermal & Wellness Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Narlı: Türkiye’nin en değerli termal kaynağını “lifestyle thermal” konsepti ile turizme kazandırıyoruz.

Doğası, tarihi, mutfağı, kültürel zenginliği ve bereketli topraklarıyla Türkiye’de daha fazla tanınmayı ve öne çıkmayı hak eden şehir Mersin, aynı zamanda önemli bir termal zenginliğe de sahip. BN Hotel Thermal & Wellness, İçmeler mevkinden doğan 6 bin 268 mg/lt mineral değeri ile Türkiye’nin en değerli termal kaynağını “lifestyle thermal” konsepti ile turizme kazandırıyor.

450 dönüm arazi üzerinde, 348 dönümü tarımsal faaliyetler, 102 dönümü otel yerleşkesi olarak yükselen BN Hotel Thermal & Wellness 2020 yılında açıldı, pandemi nedeni ile 2021 yılının sonunda hizmet vermeye başladı. 

Sağlığa ve iyiliğe dokunuyoruz

Otel, resort ile termal otel hizmetini birleştirerek, yılın her ayı tatil yapılabilecek konforu sunmayı amaçlayan BN Hotel Thermal & Wellness, Balsuyu ve Narlı ailelerinin 55 milyon dolar tutarında yatırımı ile hayatına başladı.

Yılda yaklaşık 250 bin kişi ağırlama kapasitesi bulunan otel 100 km çapındaki yakın köylerdeki üreticilerden ürün tedarik ediyor ve ekonomik katma değer sağlıyor. Otelin bu yıl sonuna kadar yüzde 50 doluluğa ulaşacağını 2023 yılında yıllık ortalama doluluk oranını yüzde 70 olarak belirlendiğini ifade eden BN Hotel Thermal & Wellness Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Narlı şunları söylüyor: "Yeni havalimanının devreye girmesi ile yabancı turist ağırlamasını da yüzde 50 ye çıkarmayı hedefliyoruz. Gördük ki, ülkemizde termal turizm geleneksel yapısı ile çağın beklentilerinin dışında kalmış. Geleneksel yapıda ağırlıklı belli yaş üstüne hizmet veren, yerli turiste hitap eden ve sınırlı deneyimler vaat eden bu kültürü geliştirmek istedik. Ve yeni bir felsefe ortaya koyduk. Her yaştan, her kesimin farklı deneyimler yaşadığı, hayata ve insana dokunan, adeta kendi cemiyetini oluşturmayı amaçlayan bir felsefe. ‘Lifestyle thermal’ ülkemizin termal turizmine rol model olacak. Eminim ki bu yeni vizyon, termal suların yenileyici ve iyileştirici gücünü tüm dünyaya ulaştıracak ve Mersin’de bir iyilik hikayesi oluşacak.”

255 kişinin çalıştığı otelde kadın çalışan sayısı da yaklaşık 125… Çalışanların büyük çoğunluğu çevre köyler, turizm liseleri ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden oluşuyor.

Hem banyo hem içme kürü olarak kullanılıyor

Sürdürülebilirlik yaklaşımları çerçevesinde de yatırımlar gerçekleştiren otel, kendi elektrik ihtiyacı karşılamak üzere 5 milyon dolarlık bir GES yatırım hedefliyor. BN aynı zamanda gıda atıklarını kompost olarak değerlendiriyor, tüm plastik atık, cam ve diğer materyalleri geri dönüşüme kazandırıyor. Doğal kaynağından gelen su mineral zenginliğini koruyarak hem banyo hem de içme kürü olarak kullanılıyor. İçme kürü olarak kullanılan doğal kaynağından gelen su, herhangi bir karışıma uğramadan doğal mineral zenginliği korunarak misafirlere sunuluyor. Doğal kaynak suyu 44° ile 430 m derinlikte ki kuyudan çıkıp 1500 m uzunluğundaki borularla ısıtma ve soğutma işlemi yapılmaksızın mineral değerlerini kaybetmeden 41° de termal havuzlara aktarımı sağlanıyor. Otelde bütünsel sağlık anlayışı ile hazırlanmış kişiye özel programlar ile ayrıcalıklı bir SPA deneyimi yaşatılıyor. Şifalı su ile yenilenen ve canlanan beden, uzman desteği verilen özel masajlar ve bakımlar sonrası tam rahatlamaya ve ruhsal dengelenmeye kavuşuyor. Karma, kadın ve erkek olmak üzere 3 farklı alanda hizmet veren 11.500 m2 alana kurulu SPA’da termal jakuziler, kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, kese ve köpük masajı, sauna, buhar odası, kişiye özel masajlar, cilt bakımları, tuz odası, kar çeşmesi, macera duşu, şok duş yer alan özel hizmetler arasında. Kendi içlerinde termal havuz, jakuzi, sauna ve dinlenme alanları olan VIP SPA’da aileler sadece kendilerine özel deneyimler yaşıyorlar.

Otel'in 11 bin 500 metrekare alana kurulu SPA’sında 35 farklı termal havuz yer alıyor. Çocuk ve yetişkinlere sunulan bir çok deneyimin yanısıra Baby SPA’da 0-18 ay arasındaki arasındaki bebeklere banyo ve masaj hizmeti veriliyor.

BN Hotel mutfağının başında deneyimli Executive Chef Fikret Özdemir bulunuyor. Dünya Master Chef’ler Birliği Türkiye Başkanlığını yürüten Fikret Özdemir, bahçede yetişen sebze ve meyvelerle ‘tarladan sofraya’ felsefesi ile sağlık ve lezzet dolu gastronomi deneyimi yaşatıyor. Mutfağı kendi topraklarında yetişen sebze ve meyvelerle zenginleşiyor.  Şef Özdemir, mutfakta yerellik, doğallık ve tazeliğin her zaman ilk sırada olduğunu ifade ediyor. Paylaş: