Sağlık | 20.06.2022 09:57:33

Sağlık, içerinden dışarıya taştığında güzel de gözüküyorsunuz

Sağlık, içerinden dışarıya taştığında güzel de gözüküyorsunuz
Vitalica Wellness, Klinik Aromaterapist ve Bütünsel İyi Yaşam Terapisti Ayşe Tolga ve Dr. Mehmet Portakal’ı bir çatı altında buluşturdu.

Vitalica Wellness, Klinik Aromaterapist ve Bütünsel İyi Yaşam Terapisti Ayşe Tolga ve Dr. Mehmet Portakal’ı bir çatı altında buluşturdu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen özel etkinlikte bütünsel sağlık uygulamalarının öneminden ve etkilerinden bahsedildi. 

DOĞU SEMPTOM İLE, BATI SEMPTOMUN SEBEBİ İLE İLGİLENİYOR

"2020 yılında Covid etkisiyle öğrendiğimiz ancak bizim uzun yıllardır söylediğimiz gibi sağlık kaybedilecek bir şey değil, korunulması gereken bir şeydir" diyen sağlıklı yaşam yazarı ve Bütünsel İyi Yaşam Terapisti Ayşe Tolga yaptığı konuşmada, şunları belirtti: “Pek çok kişi nasıl böyle genç ve güzel kalabildiğimi soruyor. Yaptığımla göründüğüm şeyin eşit olması gerekiyor. 50 yaşımı bu şekilde kutluyorum. İyi gözükmek değil, içeriden dışarıya taşan sağlık aslında… Mehmet Hocamızla yolumuzun kesişmesine çok mutluyum. Bütün uzmanlığıyla ve adanmış özel alanlarıyla wellness hizmetleri sunan bir klinikte gönül rahatlığıyla bu çatı altındayım diyebileceğim bir yerdeyim.  Sizin de bildiğiniz gibi, doğu ile batı arasında bir fark var. Doğu semptom ile batı ise semptomun sebebiyle ilgileniyor. Asıl önemli olan ise ikisini bir araya getirmektir. Burada çok farklı disiplinlerden çok kıymetli uzman arkadaşlarım var. ”

FİBROMİYALJİ ANLATILMAZ, YAŞANIR

“Bizler burada ağrı tedavilerinden estetik uygulamaları, bağışıklıktan obezite programları, ağrı ve romatizma hastalıkların tedavileri konusunda ameliyatsız, ağrısız, etkin, kolay ve hızlı tedavi yöntemlerimizle hizmet vermeye devam edeceğiz” diyen "Fibromiyalji Çözüm Rehberi" kitabı yazarı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal şu bilgileri veriyor: 

  • Halk arasında kas romatizması ya da kulunç olarak bilinen hastalık önce 20-40 yaş arasında başlıyor sonra 40-60 yaş arasında artarak farklılaşarak ve bazen de kronikleşerek devam ediyor.
  • Burada asıl sorun Kronik Enflamasyondur. Fibromiyalji hastasının vücudunda, yıllar içerisinde gelişen kronik enflamasyon, asidoz, bağırsak bozukluğu, beyin kimyasallarında değişiklik ve fibrozitis (iltihaplı tetik nokta) mevcut oluyor. Kişi yaygın kas/ iskelet ağrıları, tutukluk, yorgunluk, uyku bozukluğu, başağrısı, huzursuz bağırsak sendromu, hazımsızlık, endişe/ depresyon anksiyete, eklem ve eklem çevresi sorunlarla boğuşuyor. Senelerce doktor doktor gezip sorunlarına çare arıyor psikolojisi bozulabiliyor.
  • Peki tedavisi nedir? Herkesin fabrika ayarı farklıdır; kişinin bireysel özelliklerine göre kalıcı iyilik halinin nasıl sağlanabileceği konusunda uygulanabilir ipuçlarını hayatınıza taşımak amaçlanmalıdır. Dr. Mehmet Portakal’a göre bütüncül yaklaşım yani birden fazla sistemin eşzamanlı düzeltilmesi şarttır,
  • “Fibromiyalji bir ilaç alayım geçsin hastalığı değildir. Burada hastalık yok hasta vardır. Fibromiyalji tedavisinde kökten ve kalıcı sağlık için ilk yapılması gereken hücrelerin oksijenlenmesini artırmaktır bununla ilgili hem fizik tedavi yöntemleri var hem de geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları var. Örnek olarak osteopati, lazer TMS, Biorezonans gibi modern fizik tedavi yöntemlerinin yanında bölgesel ozon oksijen tedavisi, PRP, hacamat /sülük tedavileri, bilimin ışığında etkileri kanıtlanan bitkilerle tedaviler, egzersizler, damardan yapılan romatizma kokteylleri, vitamin mineral element destekleri ve beslenme programının düzenlenmesi çok önemlidir.
  • Fibromiyaljide glüten, lektin, laktoz intoleransı gibi durumları sık yaşadığımız için belli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bu saydıklarımızla birlikte sizin günlük yaşamınıza uygun bir yaşam tarzı planlamak ilk yapılması gerekenlerdir.

Paylaş: