Tarım | 26.04.2022 20:20:16

Üçüncü kuşak tarım girişimcileriyle Türkiye tarımda lider konuma gelecek

Üçüncü kuşak tarım girişimcileriyle Türkiye tarımda lider konuma gelecek
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından yürütülen Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitimi Programı tamamlandı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından yürütülen ve 5 Mart 2022 tarihinde başlayan Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitimi Programı, katılımcıların yaptığı sunumların sonrasında, sertifikaları verilerek tamamlandı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Türkiye'nin uzun vadede kalkınması için tarımın ve gençlerimizin gücüne her zaman inandık. EYMSİB olarak üretimden depolamaya, taşıma ve tüketime kadar zincirin bütün halkalarının tabandan iyileştirilmesi için uzun süredir çalışmalar yapıyoruz. Pestisitle mücadele, gıda atıklarını azaltma, kontrollü tarım öncelikli alanlarımız. Gençlerimiz ve sektörümüz arasında kurduğumuz köprünün çıktıları; tarımda sürdürülebilirliğin artmasını sağlayacak, çözümler geliştirilmesine baz teşkil edecek”

İlk üçe giren projeler;

1- Waste-Age Projesi

Organik atıkların katma değerli ürüne dönüştürülmesi için paydaşları bir araya getiren ve danışmanlık hizmetleri veren platform. Proje, üretim çıktısı organik atık olan ile bunu değer zincirinde katma değerli ürüne dönüştürebilecek üretici arasındaki kilit pozisyonda yer almayı hedefliyor. Projenin bir diğer hedefi, elde edilen veriler sonucunda kamuoyunda davranış değişikliği oluşturmakta yer alıyor.

2- Gel Track Projesi

Atıl durumda bulunan tarım ekipmanlarını işler duruma getirmek amacıyla geliştirilmiş paylaşımlı bir iş modelidir. Kullanıcılara mobil uygulama ve web sitesi üzerinden ulaşmayı planlayan modelde, tarım ekipmanına ihtiyaç duyan çiftçi ile bu bölgedeki ekipman sahibi çiftçiyi belirli şartlar altında bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

3- Ortech Projesi

Turunçgillerin suyunun kullanımı sonrasında geriye kalan kabukların, yağlarından doğal aroma verici madde eldesi, kabuk sıvısı ile tıbbi ve aromatik bitki öz suyunun arıtılıp birleştirilmesi sonucu organik tarım için pestisit eldesi ve yağı ile suyundan arındırılan son kısmı olan posanın ise toprak ıslah materyali olarak kullanılması hedeflenmektedir.

Diğer projeler ise;

- Agrosaba; üreticinin toprak ve pesitisit analizini ve sertifikasyon firmaları ile arazi ve üretim bilgilerini sisteme kaydederek alıcı ile buluşturulmasını sağlayan bir uygulama.

- Farmland; modern şehirlerde, şehir merkezine yakın verimsiz tarım alanlarında konaklama tesisi inşa ederek tesisin ihtiyaçlarını karşılayabilecek topraksız tarım seralarını kurmayı ve misafirlere tarımsal ürün yetiştirme deneyimini sunmayı ve kendi ürettikleri sağlıklı, güvenilir tarım ürünlerini tüketebilecekleri bir ortam sunmayı hedeflemektedir.

- Tarım Market; çiftçiyle firmaların buluştuğu e-ticaret platformu.

- Citrus Box; tarımsal ürünlerin farklı hammaddeler şeklinde kullanarak, farklı sektörlerde katma değer elde edilmesini hedeflemektedir. Lemon App uygulaması ile tüketicileri, kozmetik ve meyve suyu firmalarını bir araya getirmeyi hedeflemektedir.Paylaş: