Güzellik/Estetik | 28.10.2020 17:31:25

Soğuk, sıcak, nötr cilt; hangisi sensin?

Soğuk, sıcak, nötr cilt; hangisi sensin?

Güzellik salonuna ne zaman gitsem elimdeki fotoğrafı gösterip uygun olup olmadığını sorarım. "Sarı saç bana uyar mı?" "Kızıla cesaret edemiyorum"... Modelde güzel duran ancak hayaller hayatlar tarzı tatsız sonuçları hepinizin yaşadığını duyar gibiyim. Doğru saç rengi ve kaliteli ürünler, aksesuarlar, makyajı uygulamada marifet bazen yeterli gelmiyor. Hangi renk tonunun sana en çok yakışacağına aslında cilt altı tonunuzu tanıyarak belirleyebilirsiniz.

Damarlarınız sizin yol haritanız

Konunun uzmanlarından MOS Kuaför Genel Müdürü Doğan Çelik, cilt alt tonuna uygun rengi tercih etmenin cildi her zaman daha sağlıklı, parlak ve güzel gösterdiğini söylüyor.  Güzel bir ton seçmek veya doğru rengi bulup, kullanmanın aslında o kadar da zor olmadığını belirten Doğan Çelik oldukça net açıklıyor; "Cilt tonu sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3'e ayrılıyor.  Ten renginin beyaz, buğday, esmer olması fark etmeden herkesin bir cilt tonu vardır. Cilt alt tonunu bulmak için en bilinen ve kolay yol bileklerinizdeki damarların rengine bakmaktır. Eğer ışıkta damarlarınız mavi görünüyorsa, soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Eğer damarlarınız yeşil ise sıcak alt tonuna sahip yani sarı alt tonlu birisiniz. Damarlarınıza baktığınızda biraz yeşil, biraz mavi ve mor görüyorsanız o  halde renginiz nötrdür ve bej alt tonlu olarak adlandırılırsınız" İstediğiniz saç renginin size yakışmayacağını düşünüyorsanız Çelik, nötrlemeye gidilmesini tavsiye ediyor: "Eğer cilt alt tonunu belirlediyseniz ve cilt alt tonunuz soğuk çıktıysa o zaman cildinizin alt tonunu nötrlemek için küllü sarıları tercih etmelisiniz. Cildiniz soğuk olduğu içinde lame yansımalar olan; küllü sarı, platin, beyaz ve gri gibi renklerin cildinizde yansıması daha sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde sıcak alt tonlu olan kadınlar da dore yansımalı, bal, altın, rose –golt gibi renkler tercih edebilirsiniz.

Kahverengi tonları kaçış olmasın

Kahverenginin, kadınlar arasında genelde kaçış olarak tercih edilen renkler arasında yer aldığına dikkat çeken Çelik, ancak bazı kadınların kendilerine uymayan kahverengi tonuyla olduğundan daha solgun göründüğüne dikkat çekti ve şöyle devam etti: "Soğuk alt tonlu kadınların daha çok buzlu kahveler, soğuk kestane tonları, küllü kumral renkleri tercih etmeleri gerekiyor. Sıcak alt tonlular ise sıcak kahve, kızıl kestane, sarı yansımalı çikolata kahveyi tercih etmeleri ciltlerini daha ışıltılı gösterecektir. Özellikle soğuk alt tonluların siyah seçerken daha mavi alt tonlu renkleri seçmesi onların ifadelerini daha da soğuk yapabilir. Eğer siyah istiyorlarsa içinde kızıllık olan tonlar yüzlerinde daha güzel bir yansıma yaratacaktır"

Cilt alt tonunu belirlemenin başka yolları da var

En başta takılar..  Eğer altın renkteki takıların cildinize daha çok yakıştığını ve cildinizi daha canlı gösterdiğini düşünüyorsanız sıcak alt tonlu; gümüş, platin rengi ve rose gold tonlarındaki takıların yakıştığını düşünüyorsanız soğuk alt tona sahipsiniz. Eğer her ikisi de yakışıyorsa nötr alt tonlu olmanız mümkün. Cilt alt tonunu belirlemeyi  kumaşla da uygulayın.  Biri soğuk tonlarda yani; mor, mavi ya da yeşil, diğeri de sıcak tonlarda yani turuncu, sarı kırmızı olsun. Hangi ton kumaşların size daha çok yakıştığını düşünüyorsanız cilt alt tonunuz o renktir. Eğer her iki ton da güzel duruyorsa işte siz o şanslı kişisiniz. Nötr cilt alt tonuna sahipsiniz.


Paylaş: