Spor | 23.07.2021 12:25:23

Türk Olimpiyat tarihinden ilginç olaylar ve anılar

Türk Olimpiyat tarihinden ilginç olaylar ve anılar
Tulumbacılardan, Time Dergisine kapak olan ilk sporcuya, Türk Olimpiyat tarihinden ilginç olaylar ve anılar.
 • Olimpiyat yarışmalarına Türk sporcuların da katılımını sağlamak için, gençleri eğitmek ve geliştirmek üzere Avrupa’dan getirilmesi gereken uzmanlar için Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’na acilen ayrılmasına karar verilen rakam, 17 bin TL idi. 
 • Bir altının 10 lira olduğu dönemde, Kurtuluş Savaşı ve Osmanlı’nın borçlarının yol açtığı sıkıntıya rağmen hükümet, 1924 Olimpiyat bütçesine 50 bin TL daha aktardı.
 • 1924 Paris Oyunları’nda dünyanın en iyisi olarak görülen gülleci Cemal Erçman, yarışmalara bir gün kala bir spor mağazasında Macar güreşcilerle karşılaşmış. O yıllarda sporcularda ‘yay çekme’ tutkusu varmış. Macar ağır sıkleti Otto Szelky'nin iri-yarı olmasına rağmen Sandow Yayı’nı geremediğini gören Cemal Erçman, hayret dolu bakışlar eşliğinde, yayı en az 10 kez açmış. İzleyenlerin deyişiyle ‘Muazzam bir afi’ydi! denilen bu gösteri adalelerinin tutulmasına ve hedefe varamamasına sebep olmuştu.
 • Grekoromende 75 kg güreşçimiz Tayyar Yalaz, İspanyol ve Fransız rakiplerini yendikten sonra Finli rakibiyle yaptığı üçüncü güreşinde kolundan sakatlanmasına ve güreşmemesi yolundaki ısrarlara rağmen, tek koluyla güreşe devam etmiş ve yenilmişti. Kötü puanı dolmamış ancak doktorların ısrarıyla çekilmek zorunda kalmıştı.
 • Paris 1924 Oyunları’nın ilginç anılarından birisi de; A Milli Futbol Takımımızın 8 Nisan 1924 günü Galata Rıhtımı’ndan kalkan bir şileple Fransa’ya gidişi. Anlatılanlara göre kafile başkanı Burhan Felek, Futbol Federasyonu Başkanı Yusuf Ziya Öniş, futbolculara “Maç oynayacak sizlersiniz” diyerek 10 gece, kamaralara eklenen yer yataklarında yatmıştı. 


DÖNEMİN EN ÖNEMLİ SPORCULARI TULUMBACILAR

 • Tarihçiler, İstanbul’un ünlü tulumbacılarını dönemin en önemli sporcuları olarak kaydetmişler ve yangına koşan grupların Türk atletizminin temelini attığını vurgulamışlar.
 • 1906 yıllarında, insanların değil spor kulübü kurmak, bir araya gelmekten bile çekinmesine rağmen, Ara Olimpiyat Oyunları Atina’da düzenlenmişti. Bireysel ya da yaşadıkları kentler adına yarışmanın şart koşulduğu oyunlara Osmanlı’dan yabancı uyruklu ya da gayrimüslim sporcular katılmıştı.
 • 1912 V. Yaz Olimpiyatları için Uluslararası Olimpiyat Komitesi Türkiye Temsilcisi Selim Sırrı Tarcan, o dönemde yayınlanan ‘İkdam’ ve ‘Sabah’ gazetelerine ‘Sporseverler ve Yardımseverler Aranıyor’ ilanlarıyla ilk sponsor arayışına girmiş fakat bulamamıştı. İki Robert Koleji öğrencisi, Mıgırdıç Mıgıryan ve Vahram Haret Papazyan başvuruları sırasında yalnızca kendi olanakları ile gidebileceklerini öğrenmişlerdi. Saray mensupları ve hatta saraylı kadınların da katıldığı, Arnavutköy’deki Rum Tiyatrosu’nda bir gece düzenlenerek sağlanan para ile Stockholm'e gidiş-geliş bileti alınabilmişti.
 • İngiliz atlet Lowe, 800 metre seçmelerinde atletimiz Ömer Besim Koşalay'ın ayağına basmış ve ayaklarında yaralanmasına sebep olmuştu. Ömer Besim’in bu yaranın kabuklarını bir kibrit kutusu içinde ömür boyu sakladığı söylenir. Olimpiyat şampiyonu Douglas Lowe’un çivili ayakkabıları ile açtığı yaraların kabukları kendisine bir Olimpiyat madalyası kadar onur vermişti. * Türkiye, Los Angeles 1932 Olimpiyatı’na, yolun uzaklığı ve giderlerin fazlalığı nedeniyle katılamamıştı.
 • 1906 Atina oyunlarından itibaren genelde düzenli bir şekilde her organizasyonda yer alan Türkiye, I. Dünya Savaşı'na neden olan ülkeler sıfatına sahip olması nedeniyle, 1920 Anvers oyunlarına davet edilmemişti.

  TİME’A KAPAK OLAN 5. TÜRK

 • Melbourne’de Olimpiyat şampiyonluğuna erişen Hamit Kaplan, 10 yıllık bir süreçte, Türk güreşindeki ağır siklet sıkıntısı nedeniyle hem serbest hem grekoromen yapmak zorunda kalmıştı. Roma 1960’ta serbestte gümüş, Tokyo 1964’te serbestte yenilmeden bronz madalya alarak Türk güreş tarihinde üç Olimpiyat madalyalı tek sporcu olmuştu.
 • Cep Herkülü olarak da bildiğimiz Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına Dünya Halter Şampiyonası’nda katılmak için Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak ülkemize iltica etmişti. Seul Olimpiyatları’na ülkemiz adına katılması için, Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenmişti.
 • 21 yaşında 1988 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, ilk şampiyonluğuna ulaşan Süleymanoğlu, Time dergisine Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Şükrü Saraçoğlu, Adnan Menderes’ten sonra kapak olmayı başaran beşinci Türk olmuştu.

Paylaş: