Spor | 23.07.2021 11:27:16

İlk katılımdan ilk dereceye Olimpiyat tarihinde Türkiye

İlk katılımdan ilk dereceye Olimpiyat tarihinde Türkiye
Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın resmi açılışı bugün. Olimpiyat tarihinde Türkiye'nin ilklerini sizin için derledik.

Dünyanın en büyük spor organizasyonu 32. Yaz Olimpiyat Oyunları Japonya’nın başkenti Tokyo’da bugün başlıyor. “Yarını Keşfet” sloganıyla gerçekleştirilecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın resmi açılışı bugün Japonya Ulusal Stadı’ndaki törenle yapılacak. Türkiye’nin 18 spor dalında 108 sporcu ile katıldığı Olimpiyatların kapanış töreni 8 Ağustos’ta gerçekleşecek.
Ülkemizin Olimpiyatlardaki ilklerine göz atalım:

OLİMPİYATLARA İLK KATILIM, OSMANLI DÖNEMİNDE
İlk katılım, Osmanlı Devleti yıllarında 1906 Atina oyunları’na  atletizmde Vahram Papazyan ile gerçekleşti. 13 yaş 224 günlük olduğu için bu oyunlardaki en genç sporcu oldu.

TC, İLK KEZ PARİS OLİMPİYATLARINA DAVET EDİLDİ
Türkiye Cumhuriyeti, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından ilk kez Paris 1924 Olimpiyat Oyunları’na resmen davet edildi.  Ekip, 19 futbolcu, 11 atlet, 5 güreşci, 3 bisikletçi, 2 halterci ve 1 eskrimciden oluşmuştu.

AMSTERDERDAM 1928’DE İLK DÖRDÜNCÜLÜK
Ülkemiz, Amsterdam’da atletizm, bisiklet, eskrim, futbol, güreş ve halter dallarında temsil edildi. En parlak başarıyı 67 kilo güreşci Tayyar Yalaz  elde etti. Halterde Cemal Erçman, üç harekette toplam 262.5 kilo kaldırarak aldığı sekizincilik ile Olimpiyat Onur Kütüğü’ne adı yazılan ilk Türk haltercisi oldu.


KADINLARIN İLK KATILIMI 1936’DA
Berlin’de düzenlenen XI. Yaz Olimpiyat Oyunları, madalya kazandığımız ve kadın sporcularımızın katıldığı ilk oyunlar oldu. Türkiye’yi Olimpiyat Oyunları'nda temsil eden ilk kadın sporcular, eskrim dalında yarışan Suat Fetgeri Aşeni  ve Halet Çambel oldu. İlk Olimpiyat madalyamızı serbest güreşte Ahmet Kireççi kazandı.

İLK ALTIN MADALYAYI YAŞAR ERKAN KAZANDI

Berlin'de grekoromen stilde 61 kilo Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan Yaşar Erkan, 1936 Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk kendisine gönderdiği telgrafta “Kendin küçüksün, ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!” yazmıştı.

İLK OLİMPİYAT REKORU
1988 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye, 5'i kadın, toplam 50 sporcuyla mücadele ederken, ilk kez bir Türk sporcusu, Olimpiyat rekoru kırma başarısı gösterdi. Naim Süleymanoğlu, halterde Türkiye'nin ilk altın madalyasını kazandırırken serbest güreşte Necmi Gençalp gümüş madalyayla Türkiye'ye döndü.

KÜRSÜYE ÇIKAN İLK KADIN SPORCU
1992 Barselona’da oynanan Yaz Olimpiyatları’nda judoda ülkemizi temsil eden Hülya Şenyurt'un bronz madalya almasıyla ilk kez bir Türk kadın sporcu, kürsüye çıktı.

CEP HERKÜLÜ ÜST ÜSTE ÜÇ ALTIN MADALYA İLE  TARİHE GEÇTİ
Atlanta’da yapılan 1996 Yaz Olimpiyatlarında Naim Süleymanoğlu; bir kez daha altın madalyaya ulaşarak üst üste üç Olimpiyat altın madalyası kazanan halterci unvanıyla spor tarihine geçti.

İLK OLİMPİYAT ŞAMPİYONU KADIN SPORCU
Nurcan Taylan, 2004 yılında Atina'daki Olimpiyatlar'da 48 kiloda dünya ve Olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı.

6 KEZ OLİMPİYATLARA KATILAN İLK SPORCU ÜNVANI
Derya Büyükuncu,  toplam altı kez olimpiyatlarda yarışan ilk yüzücü olma unvanını aldı.1985-2012 yılları arasında 500 kez millî takımda yer aldı.

FARKLI DALLARDA İLKLER
Türkiye, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde yapılan Olimpiyat’lara, kano, tenis, kürek ve modern pentatlon sporlarında ilk kez sporcu gönderdi. Kanoda Lasma Liepa, teniste Çağla Büyükakçay, kürekte Cem Yılmaz ve Hüseyin Kandemir, modern pentatlonda ise İlke Özyüksel Türkiye'yi temsil eden ilk sporcular oldular.


Türk Olimpiyat tarihinden günümüze ilginç olaylar ve anılar başlıklı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.iyiliksaglikolsun.com/haber/417-turk-olimpiyat-tarihinden-gunumuze-ilginc-olaylar-ve-anilar.htmlPaylaş: