Psikoloji | 28.10.2020 12:29:31

Online toplantılar, öz imajımızı etkiliyor

Online toplantılar, öz imajımızı etkiliyor
Bazen saatlerce süren online toplantılarda bulunmak kendi yüzümüze belki de bugüne kadar bakmadığımız çok bakmamıza neden oldu.

Pandemi sürecinde görüntülü görüşmeler, canlı yayınlar hayatımızın en önemli unsurlarından oldu. Bazen saatlerce bu toplantılarda bulunmak kendi yüzümüze belki de bugüne kadar bakmadığımız çok bakmamıza neden oldu. Saçımıza, boynumuza, yanaklarımıza, burnumuza, çizgilerimize hiç olmadığı kadar detaylı baktık.

Bu süreçte estetik operasyonların çok fazla artmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de bu. Günümüzün oldukça önemli bir kısmını oluşturan zoom toplantıları hayatımıza farklı bir giyim tarzını da soktu. Eski tabiriyle “Altı kaval, üstü şeşhane" giyim tarzlarımız oluştu. Ancak bunun daha ötesinde bir durumu deneyimliyoruz.

Gün boyunca kendi yüzümüze bakmamız öz imajımıza tam olarak ne yapıyor? Sosyal medyanın kendimizi görme şeklimizi olumsuz etkilediği bir zamanda yaşadığımızı kabul ederek yazıya başlayalım. Güzellik idealleri yeni bir şey olmasa da, özçekimler, filtreler ve fotoğraf düzenleme uygulamaları kendi imajımız üzerinde ek, dramatik bir etkiye sahip. Günümüzde, sıradan insanların teknolojiyi kullanma biçiminden dolayı çok daha yaygın bir şekilde 'mükemmelleştirilmiş' görüntülere maruz kalıyoruz. Görünüşünüzü, mükemmelleştirilmiş görüntülerle karşılaştırmak, kişileri öz eleştiriye ya da yetersiz hissetmeye sevk edebiliyor. Bu, kozmetik süreçlerin büyümesini sağlarken birçok kişiyi kendi görüntüsü ile ilgili daha güvensiz hale getiriyor.

LİNK KORONA ESTETİĞİ ETKİLEMEDİ

Kendi kendimizi incelediğimiz toplantılar

Bu durum, kişinin görünüşlerinin ciddi şekilde kusurlu olduğu şeklindeki takıntılı düşüncesi ile karakterize edilen ve 50 kişiden birini etkilediği söylenen bir anksiyete bozukluğu olan beden dismorfik bozukluktan (BDD) muzdarip kişiler için daha da aşırı.

Beden memnuniyetsizliği olan insanların beyinleri hakkında bilinen şeylerden bir tanesi, dikkati düzenleme kapasitesinde zorlukların olduğu. Bu, kişinin çevrimiçi toplantılarda kendisini istemeden diğer kişi yerine kendine bakarken bulabileceği Zoom'da yaşanıyor. Özellikle BDD'den muzdarip olanlar için, yaşamakta olduğumuz bu benzeri görülmemiş zamanlar artı zorluklar sunuyor. Aynı deneyimlerin etkileri, BDD'den muzdarip olmayan, ancak beden imajı memnuniyetsizliği olan kişiler için daha az ölçüde olabilir. Kişiler, görüşme sırasında kendi görünümleri hakkında endişelenmeye, makyajlarını, ışıklarını veya kamera açılarını değiştirerek görüşme için görünümlerini düzeltmeye takılıp kalabiliyor ve görüşme sırasında dikkatleri dağılabiliyor.

Bu dönemde algıladığınız kusurlar konusunda her zamankinden daha fazla endişe yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz

Bununla birlikte, takıntılı olma dürtüsünü kabul etmek ve olumsuz düşünce kalıplarını mümkün olduğunca yıkmak önemli. Uzmanlar, “görünüşünüze uzun süre aşırı odaklanmak aslında algılarınızı bozabilir, böylece artık kendinizi gerçekten net bir şekilde görmezsiniz" diyorlar. Bu özellikle, kendinize bütünsel bir şekilde bakmak yerine, görünüşünüze yakından baktığınızda ve uzun bir süre endişe duyduğunuz bir alana sabitlendiğinizde doğru. Bu vücut kısmı, size orantısız görünmeye başlayabilir.

Sosyalleşmenin yeni normali, görüntülü sohbet yoluyla devam ederken Vogue’da yer alan yazıda Massachusetts General Hospital BDD uzmanı Dr. Hilary Weingarden, olumsuz düşünceleri dönüştürmek ve öz imajı geliştirmek için birkaç yararlı ipucu veriyor.

- Neye değer verdiğinizi düşünün

Çoğu zaman görünüşe aşırı değer veririz ve kendimize verdiğimiz değerin görünüşe bağlı olduğuna inanırız. Buna karşı koymak için, gerçekten değer verdiğiniz alternatif özelliklerinizi kendinize hatırlatın ve bunları yazın. Sahip olduğunuz için minnettar olduğunuz özellikleri kağıda dökün. Unutmayın, nasıl göründüğünüz, gerçekte kim olduğunuzun sadece küçük bir parçası.

- Odağınızı yeniden değiştirmek için pratik yapın

İş toplantılarından önce görünüşünüzü düzeltmek, aramalar sırasında kameradan en iyi ışık, mesafe ve açıya sahip olmanızı sağlamak gibi görünüm temelli davranışlarınız gittikçe daha fazla zamanınızı alıyorsa, bu davranışları yavaş yavaş azaltmaya çalışın. Görünüşünüz hakkında endişelenerek veya başkalarıyla karşılaştırarak video görüşmelerinde dikkatinizin dağıldığını fark ettiğinizde, odağınızı görüşmenin içeriğine yeniden yönlendirmeye çalışın. Kimin konuştuğuna ve ne hakkında konuşulduğuna dikkat edin, Kendi görüntünüzü kapatmak için Zoom'daki işlevleri ve buna benzer diğer programları da kullanabilir veya daha kolayı kendi görüntünüzün üzerinde bir Post-It yapıştırabilirsiniz. Çok basit olmayabilir, ama bu bir başlangıç.

- Diğerlerinin fotoğraflarına sağlıklı bir şüphecilikle yaklaşın

Sosyal medyaya göz atarken, diğerlerinin fotoğraflarını sağlıklı bir şüpheyle görüntüleyin. Kendinize, fotoğrafın o anda o kişinin nasıl göründüğünü gerçekten yansıtıp yansıtmadığını veya paylaşılmadan önce düzeltilmiş olup olmadığını sorun. Daha olumlu bir öz imajı korumanın ve daha sağlıklı alışkanlıklara yer açmanın bir başka yolu da ekran süresini sınırlamak. Buchannan, "İnsanların sosyal medyada ne kadar çok zaman geçirdiklerini, genel olarak kendi hayatlarımızdan ve özellikle de vücut imajımızdan o kadar memnun olmadığımızı gösteren çok sayıda kanıt var. Genel olarak bir akıllı telefonda günde 30 dakikanın çoğu insan için mutluluğu artırdığı, ancak bu 30 dakikalık sürenin ardından mutluluk azalmaya meyilli olduğu ifade ediliyor.

- Gerekirse ek destek isteyin

Görünüşünüzden çok fazla rahatsızlık duyuyorsanız, düşüncelerinizi yeniden ayarlama ve dönüştürme sürecinde size rehberlik etmesi için beden imgesi konusunda uzmanlaşmış bir psikolog veya terapistten destek alın.


Paylaş: