Psikoloji | 30.03.2021 09:14:22

Damgalamaya karşı mücadele, tedavi kadar önemli

Damgalamaya karşı mücadele, tedavi kadar önemli
Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, 30 Mart Dünya Bipolar Günü’nde ötekileştirici dile karşı bilgiler paylaştı.

“İki uçlu duygudurum bozukluğu” ya da “manik depresif bozukluk” olarak da bilinen bipolar bozuklukta tedavi sürecinin yanısıra yaşam kalitesinin yükseltilmesi için düzenli uyku, sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli hareket ve egzersiz de oldukça önemli.

Tedavi edilmediği takdirde intihara dahi sürükleyebilen bipolar bozuklukta, doğru tedavi ile hastaların yüzde 40'ından fazlasında tam iyileşme ve yaklaşık yarısında da belirtilerde belirgin düzelme görülüyor. Hastalık genelde 20’li yaşların ortalarında görülüyor. Çocuklarda ve 65 yaş üstünde ise nadiren yeni teşhis edilmiş vakalara rastlanıyor.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, 30 Mart Dünya Bipolar Günü’nde hastalıkla ilgili bilinmesi gerekenlere ve bipolar bozukluk teşhisi konulanların maruz kaldığı ötekileştirici dile karşı “Öyle Söyleme” hareketinin önemine dikkat çekiyor ve 30 Mart Dünya Bipolar Günü nedeniyle şu bilgileri paylaşıyor:

  • Dünyada yaklaşık her 50-100 kişiden birini etkileyen bipolar bozukluk, şeker hastalığı, hipertansiyon ya da kalp rahatsızlıkları gibi tıbbi bir hastalık. Nitekim doğru tedavi ile bipolar bozukluğu olan kişilerin yüzde 40'ından fazlasında tam iyileşme ve yaklaşık yarısında da hastalık belirtilerinde çok belirgin düzelme görülüyor.
  • Pek çok hastalık gibi bipolar bozuklukta da genetik yatkınlık önemli bir etken. Anne, baba ya da kardeş gibi birinci derece akrabalarında bipolar bozukluk olan kişilerin hastalanma riski 4- 6 kat daha yüksek. Bununla beraber genetik bir yatkınlık olmayan kişiler arasında da yüzde 1-2 oranında görülebiliyor. Genel olarak biyolojik, genetik ve çevresel birçok etkene bağlı olarak hastalığın ortaya çıktığı kabul ediliyor.
  • Genel kanının aksine bipolar bozukluk teşhisi konulan kişiler, hastalık dönemleri dışında çalışma yaşantısını sürdürebiliyor. Psikoterapi ve ilaç tedavisi sayesinde manik ve depresif ataklar arasında tedaviyle tam düzelme görülüyor ve kişi olağan günlük yaşantısına ve iş hayatına devam edebiliyor. Bu noktada önemli olan, hastalık belirtileri uzun süre tekrarlamasa bile ilaçlarla koruyucu tedaviyi sürdürmek.
  • Bipolar bozuklukta en az tedavi kadar topluma kazandırma da önemli. Bunun için de bipolar bozukluk teşhisi konulan kişilerin, önyargılar ve eksik bilgi nedeniyle toplum tarafından damgalanmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Ötekileştirici dil ve davranış alışkanlıklarının değiştirilmesi gerek hastaların gerekse de hasta yakınlarının yaşam kalitesinin artırılması adına büyük önem taşıyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın bipolar bozukluk ve manik depresif rahatsızlıkları ile değerlendirmelerini linkteki yazımızda okuyabilirsiniz:

https://www.iyiliksaglikolsun.com/haber/289-ilkbahar-ve-sonbahar-bipolarin-alevlenme-donemi.html

.


Paylaş: