Spor | 04.03.2021 13:33:04

Maratona dair ilginç bilgiler

Maratona dair ilginç bilgiler
Koşmaya niyetiniz varsa dünya sizi durdurmaz.

İyilik&Sağlıkolsun dergisinin Mart-Nisan sayısı, raflarda yerini aldı. Bu sayımızda pandemi sürecinin hayatımızda dönüştürdüklerine değindik. Hemen tüm mesleklerde değişimler ve yenilikler oldu. Uyku düzenimiz, beslenme biçimlerimiz ve spor aktivitelerimiz de etkilendi. Bu sürece uyum sağlayan aktivitelerden birisi de maraton koşuları oldu. Dergimizde maraton koşularından, maraton çeşitlerinden, hangi tür maratonun sizin özelliklerinize uygun olabileceğinden bahsettik.  Araştırmalarımız sırasında bizi maratona çeken bir kaç bilgiyle de karşılaştık ve bunları sizinle sitemizde paylaşmak istedik. Keyifle okumanız dileğiyle.

  • İlk Olimpiyat maratonu, 1886 yılinda Olimpiyat stadyumunda  17 kişi ile yapıldı ve yarışçılar 40 km koştular.
  •  1897'de başlayan Boston Maratonu, dünyanın en eski "her yıl tekrarlanan" maratonu.
  •  Dünyanın en eğlenceli maraton etkinliklerinden birisi, her yıl Ocak ayında Florida'da runDisney tarafından düzenlenen Walt Disney World Maratonu. Maraton, 5K, 10K ve bir yarı maraton gibi yarışlar ve bu yarışlardan bir veya daha fazlasını içeren zorlu etaplar da içeriyor. 1994'ten beri yapılan etkinlik, Epcot, Magic Kingdom, Animal Kingdom ve Hollywood Stüdyoları'ndan geçen keyifli bir parkura sahip.
  • En yorucu maraton etkinliklerinden birisi, katılımcıların 5 bin 164 basamağı koştuğu veya daha doğrusu tırmandığı Çin Seddi Maratonu. Geleneksel olarak Mayıs ayının üçüncü cumartesi günü ve Huangyaguan veya Huangya Geçidi (Sarı Uçurum Geçidi) üzerinde düzenleniyor. Etkinlik, ilk olarak 1999'da başlamış. Parkur genel olarak dik yokuş, iniş ve basamaklardan oluştuğundan pek çok maratondan çok daha zor.
  • Dünyanın en yaşlı maraton koşucusu, şu an 109 yaşında olan Fauja Singh. İlk koşusunu 89 yaşında, 2000 yılında Londra'da yapmış. Daha sonrasında da maraton koşmaya devam etmiş.
  • Maraton adamı olarak da bilinen Belçikalı Stefaan Engels, 2010 yılında, bir yıl boyunca 365 kez maraton mesafesini koşan ilk kişi ve toplamda 15 bin 401 km'lik bir mesafe kat etmiş. Daha sonra Fransız ultramaraton koşucusu Serge Girard, bir yılda 27 bin 011 kilometre koşarak dünya rekorunu elde etmiş.
  • Dünyanın en yavaş maraton koşucusunun rekoru, eski bir İngiliz profesyonel futbol kalecisi Lloyd Scott'a ait. 2002 Londra Maratonu'na yaptığı yardım maratonuna 130 lb (59 kg) ağırlığında bir dalgıç giysisi ile katılıyor ve parkuru altı günlük bir sürede tamamlıyor. Giydiği dalgıç kıyafeti şu anda Greenwich'teki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde sergileniyor. 
  • Fransa'da, 1985'ten bu yana her yıl Eylül ayında, Gironde'deki Médoc üzüm bağlarında düzenlenen ve bir yudum şarapla başladığınız bir maraton var. Parkur boyunca belirli km noktalarında şarap, istiridye, biftek gibi çeşitli gurme lezzet durakları, orkestralı müzik molaları bulunuyor. Eğlenceli aktivitelerle dolu Marathon du Médoc maratonun bitiş çizgisinde ise sizi kırmızı halı bekliyor.
  • 2007 Boston Maratonu için kayıt olan astronot Sunita Williams, uzaydaki ilk maratonu koşmuş ve 26,2 mil mesafeyi 4 saat 24 dakika içinde tamamlamış. Daha sonra başka astronotlar da maratonları uzayda koştular. Astronot Tim Peake, 2016 yılında Londra Maratonunu tamamladı ve diğer astronotların uzaydaki maratonunu 49 dakika geride bırakarak rekor kırmış oldu.
  • Galler'in Llanwrtyd Wells kasabasında her yıl "Atlara karşı İnsanlar" maratonu düzenleniyor. Etkinlik fikri, 1979 yılında, pub işletmecisi Gordon Green'in mekanında, insanın herhangi bir atı uzun mesafe koşusunda yenebileceğinin öne sürülmesiyle başlıyor. Meydan okumanın tamamen kamuoyunun gözünde test edilmesi gerektiğine karar verilerek 1980 yılında ilk etkinlik organize ediliyor. Men Versus Horse maratonunda koşucular ile at sırtında biniciler yarışıyor. Resmi bir maraton yarışından daha kısa bir mesafede ve 22 milin üzerinde yapılan yarışlarda bugüne kadar 2 insan atlara karşı galip gelmiş. 1985'te ise bisikletçilerin de yarışmasına izin verilmiş. İngiliz bisikletçi Tim Gould, üç dakika farkla kazanmış. İskoçya, Yeni Zelanda gibi başka ülkelerde de benzer yarışlar mevcut.Men Versus Horse /Fotoğraf: Geraint Parry


Paylaş: