Psikoloji | 24.02.2021 11:07:01

Yalnızlık, en çok ergenleri etkiledi

Yalnızlık, en çok ergenleri etkiledi
Pandemi ile beraber yalnızlık, internette her geçen gün daha uzun süre geçiren ergenler için artan bir durum haline geldi.

Helsinki Üniversitesi tarafından bin 750 kişi üzerine yapılan çalışmaya göre; yalnızlık, ergenlerin kompulsif internet kullanım riskini arttırıyor.

Pandemi ile beraber yalnızlık, internette her geçen gün daha uzun süre geçiren ergenler için artan bir durum haline geldi.

Helsinki Üniversitesi'nde Eğitim Profesörü olan Katariina Salmela-Aro: ‘Corona salgını ile yalnızlık en çok ergenleri etkiledi. İnternette kendilerine aidiyet arıyorlar. Yalnız ergenler, tüm vakitlerini internette geçirerek bağımlı olma riski ile karşı karşıya kalıyorlar. İnternet bağımlılığı da keyifsizliği arttırarak depresyona neden olabiliyor.

EN BÜYÜK RİSK, 16 YAŞ ERKEKLERDE

Problemli internet kullanımı, en çok 16 yaşındaki erkek çocuklarında yaygın. Bazıları için bu sorun büyüdükçe ortadan kalkıyor. Bazıları için ise yetişkinlikte de devam ediyor. Ergenlik gelişimi ile beraber regülasyon ve kontrol iyileştikçe ve beyinleri eğitim odaklı çalışmalara yöneldikçe problemli internet azalıyor. Yalnızlığa çözümler bulmak yoğun internet kullanımını da azaltmayı destekliyor. Yapılan çalışmada ev ortamının ve ebeveynliğin de etkisinin olduğu gözlenmiştir. Ebeveynleri mesafeli olan çocukların internet kullanımına yönelme riskleri daha yüksek. Eğer ebeveynler çocuklarının yaşamları ile ilgili değilse bu da onların hareketlerine sınır koymalarını zorlaştırıyor.

PROBLEMLİ İNTERNET KULLANIMI VE DEPRESYON BİR DÖNGÜ OLUŞTURUYOR

Yapılan çalışmada kompulsif internet kullanımının depresyon ile bağlantısı olduğu görüldü. Depresyon problemli internetin habercisi olurken, problemli internet kullanımı da depresyon belirtilerini arttırdığı gözlemlendi. Aynı zamanda problemli internet kullanımı da akademik başarıyı da kötü yönde etkilediği gözlemlendi. Bunun sebebi olarak;  internetin çok zaman alması, ergenlerin uyku ritminin bozulması ve harcanan uzun saatlerin akademik performansa zaman bırakmaması gösteriliyor. 


Paylaş: