Spor | 25.02.2021 09:31:01

Dans etmek için çok neden var

Dans etmek için çok neden var
Pole dansından, oryantale, modern danstan jazz dansa... Hem eğlenin, hem sağlıklı kalın

Dans etmek için çok neden var

Evde kendinizi müziğe kaptırmış dans ederken mi yakalıyorsunuz? Yalnız değilsiniz üstüne üstlük sağlığınız için sayısız faydası var.

Dans, yüzyıllardır farklı ritüeller ile hayatımızda yer almakta. Düğünlerde, partilerde bir araya geldiğimiz kutlamalarda mutluluğumuzu en güzel ifade ettiğimiz araçlardan birisi.

Eğlenirken sağlıklı kalabileceğiniz bir aktivite olan dansa salgın döneminde de devam edebilirsiniz. Pole dansından, oryantale, modern danstan jazz dansa pek çok dans dersini artık internet üzerinden almanız mümkün.

Derslere katılmak size göre değilse en sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturun ve günde 30 dakika dans edin.

Dansın sağlık üzerine de olumlu etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan birkaçını sizin için derledik.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Dans, sadece izlemesi zarif bir şey değil, aynı zamanda zerafetle yaşlanmanıza katkı sağlayacak bir şey. Yeni İngiltere Tıp dergisindeki çalışmaya göre dansın hafızayı güçlendirdiği gibi bunamayı önleyici etkisi olduğu da gözlemlenmiş. Araştırmalar, aynı zamanda aerobik egzersizin beyinde hafızayı kontrol eden hipokompus yapısının azalmasını engelleyebileceğini de bildiriyor.

BEDENSEL ESNEKL,İĞİ ARTTIRIR

Çoğu dans türü, daha esnek olmanızı sağlar ve koordinasyonunuzu arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kas ve postürünüzün üzerinde de olumlu etkileri vardır. Eklemlerin mobilitesi ve kas esnekliğini de artırıcı etkisi var.

KALP VE AKCİĞERLERİNİZE OLUMLU ETKİSİ VAR

Harvard Tıp Okulu'nda yayınlanan makaleye göre İngiltere'de 48 bin kişi üzerinde yapılan ve 10 yıl boyunca veri toplayan bir bilimsel çalışmada, hayatlarına dansı ve yürüyüşü dahil eden 40 yaş ve üzeri katılımcılarda kalp hastalıklara bağlı ölüm saptanmamış.

RUH SAĞLIĞINIZI OLUMLU YÖNDE DESTEKLER

Guszkowska’nın ‘"Egzersizin anksiyete, depresyon ve ruh haline etkisi’  başlıklı makalesine göre aerobik egzersizi, koşma, yüzme, yürüyüş, bahçe ile uğraşma ve bisikletin yanı sıra dansın da anksiyete ve depresyonu azalttığı kanıtlanmıştır. Kalori yakımına ve kilonuzu dengelemeye yardımcı olur Günde 30 dakika dans ederek 300 kaloriye kadar yakabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu kaloriyi koşu, bisiklet ya da yüzme ile yakabiliyorsunuz.

Dans ederken hep eğlenip hem de formda kalabilirsiniz.


Paylaş: