Spor | 19.02.2021 17:30:59

Tokyo Olimpiyat Komitesinin başına Hashimoto geldi

Tokyo Olimpiyat Komitesinin başına Hashimoto geldi
Hashimoto, Japonya'nın erkek egemen siyasi alanında bir öncü olarak görülüyor

Geçtiğimiz hafta bir çevrimiçi toplantıda sarfettiği cinsiyetçi sözler nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kalan Yoshiro Mori'den sonra Tokyo Oyunları organizasyon komitesinin başına Seiko Hashimoto geldi. 

Olimpiyat Bakanı ve eski sporcu olan Japon Seiko Hashimoto, daha önce yedi kez Olimpiyat yarışçısı oldu. 

Yeni koronavirüse karşı etkili önlemler almanın "en önemli" görev olduğunu söyleyen Hashimato  1984-1996 yılları arasında yedi Olimpiyatta yer aldı, dört Kış Oyunu'nda sürat pateni ve üç Yaz Oyunu'nda bisiklet pistinde yarıştı. Fransa'nın Albertville kentindeki 1992 Oyunlarında bayanlar 1.500 metre sürat pateni etkinliğinde bronz madalya kazandı. Tokyo'daki 1964 Yaz Oyunları'nın açılmasından sadece beş gün önce Hokkaido'da doğan Seiko adını da Japonca'da Olimpiyat ateşi anlamına gelen kelimeden alıyor. 

Meşale turu önümüzdeki ay kuzeydoğu Fukuşima ilinde başlayacak. Bir basın toplantısında konuşan Liberal Demokrat Parti milletvekili Hashimoto, Mori'nin yorumlarıyla bozulan ülkenin hazırlıklarını yürütme pozisyonunu kabul ettiğini ve cinsiyet eşitliğini artırarak komiteye olan güveni yeniden tesis edeceğine söz verdi.

Hashimoto, Japonya'nın erkek egemen siyasi alanında bir öncü olarak görülüyor. 2000 yılındaki doğum nedeniyle toplantıya katılmaması sonrasında parlamentonun üyeleri için ilk kez doğum izni uygulamasının başlamasına neden oldu. 


Paylaş: