Cinsellik | 24.01.2021 11:26:14

Regl döngüsü için sürdürülebilir 5 ürün

Regl döngüsü için sürdürülebilir 5 ürün
Sizler için bir kaçını araştırıp, en sürdürülebilir olanından başlayarak listeledik.

Sürdürülebilirlik bir yaşam şekli olmaya başladığından beri hayatımızın pek çok alanına girdi. Yapılan araştırmalara göre bir kadının ömrü boyunca regl dönemlerinde yaklaşık 11 bin ped

kullandığı tahmin ediliyor. 

Doğanın döngüsünü bize en doğal şekilde hatırlatan menstrüasyon yani regl dönemlerini de sürdürülebilir bir şekilde geçirmek mümkün. Bunun için herkese uyacak pek çok farklı seçenek bulunuyor. Sizler için bir kaçını araştırıp, en sürdürülebiir olanından başlayarak listeledik. Bunların birini ya da birkaçını dönüşümlü kullanabilirsiniz. Her bir çeşit için her geçen gün artan sayılarda farklı markalarda ürün bulmak mümkün.

MENSTRUAL KAP= SIFIR ATIK

Yeniden kullanılabilen menstrual kaplar, tamponlara alternatif olarak kullanılabilir. Gün içinde kan akışını biriktiren kap, vajinaya yerleştiriliyor. Dolunca boşaltılıp yıkanıyor. Kullanmadan önce ve adet dönemi sonunda kaynar su ile sterilize ediliyor. Bir kez alınan adet kabı yıllarca kullanılabiliyor bu da çok ekonomik olmasını sağlıyor. 12 saate kadar kullanım sağlaması da pratik olması açısından avantaj sağlıyor. Çoğu, medikal sınıfı silikon ile üretildiği için tampon kullanımında risk oluşturan toksik şok sendromu riskini tamamen ortadan kaldırıyor. Kullanım açısından da yerleştirildikten sonra tampon gibi varlığını tamamen unutabilirsiniz. Tampon gibi vajinadaki sıvıyı emmediği için doğal pH’ı koruyor ve kurumaya neden olmuyor. Farklı renk, yapı ve boyları mevcut.

REGL KÜLODU

Bedeninize yerleştirilen ürünler size göre değilse kan akışını olduğu gibi emen regl külodu size uygun olabilir. Özel yapısı sayesinde sıvıyı içinde hapseden bu külotlar yıkanabiliyor ve rahat olması açısından avantaj sağlıyor. Külodun dışında ek bir şey kullanmak gerekmediği için de pratik. Yaklaşık olarak 3 yıla yakın ömürleri bulunuyor. Farklı renkleri ve bedenleri var.

BEZ PED

Saf pamuktan üretilen bez pedlerin normal pedlerden farkı, atık oluşturmak yerine tekrar tekrar kullanılarak ekonomik açıdan da çok avantajlı olması. Çamaşırın üzerine yerleştirilen pamuk bezler kullanıldıktan sonra sudan geçirilip makinede yıkanabiliyor. Bez pedleri farklı renk ve desenlerde bulmak mümkün. Aynı zamanda farklı incelik ve uzunlukları da mevcut.

ORGANİK PED VE TAMPON

Tek kullanımlık olan bu seçeneğin içeriğinde ve üretiminde kimyasal kullanılmadığı için normal ped ve tamponlara göre doğaya ve cilde daha az zararlı olduğu kabul ediliyor. Organik ped üretimi normal pede göre yüzde 71 daha az su ve yüzde 62 daha az enerji tüketerek üretiliyor.

YUMUŞAK DİSK

Yumuşak diskler, menstrual kaba benzer şekilde vajinaya yerleştiriyor fakat maalesef yeniden kullanılmıyor. Normal tamponlara kıyasla hem daha uzun süre kullanılabildiği hem de aplikatör gerektirmediği için sürdürülebilir bir alternatif olarak kabul ediliyor.


Paylaş: