Spor | 12.01.2021 21:52:43

Hedefi, olimpiyatlarda altın madalya

Hedefi, olimpiyatlarda altın madalya
Savunmanın en önemli parçası, kaçmaksa diğer parça da savunmada etkin tekniklerin bilinmesi

Taekwondo, dövüş sanatlarından en eskisi olarak biliniyor. Kore kökenli bu silahsız dövüş ve savunma sanatı, Korelilerin vahşi hayvanlara ve düşmanlara karşı kendilerini savunma şekli olarak ortaya cıkmış.

Tae ayak vuruşları, KWON el vuruşları, Do ise bu dövüş sanatının tatbiki esnasındaki izlenilecek yolun ve dövüşün felsefi degerlerinin genel adı.

Taekwondo 20'nci yüzyıla gelene kadar geçirmiş olduğu evrimler sonucunda bugünkü şekline dönüşmüş, 1905 yılında da bir yarışma sporu olarak kabul edilmiştir.

Hatice Kübra İlgün; taekwondo sporunun ülkemizdeki parlak temsilcilerinden biri.

Azimli, çalışkan ve zorluklardan asla yılmayan bir sporcu.

12 yaşında başladığı taekwondo yaşantısını 15 yıl boyunca başarılarla taçlandırarak Tokyo 2021 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanan sporculardan biri olmaya hak kazandı.

Hedefi, olimpiyatlarda, altın madalya alan ilk Türk kadın taekwondocu olmak.

Savunma sporu olarak ise öncelikle kadınların ve çocukların kendilerini savunacak sporlara ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

“Savunmanın en önemli parçası, kaçmaksa diğer parça da savunmada etkin tekniklerin bilinmesi. Özellikle kadına şiddetin giderek arttığı bu dönemde kesinlikle her kadının savunma sporu öğrenmesi gerekiyor. Çocuklar da 8 yaşından itibaren başlayabilir. “

Hatice Kübra İlgün ile taekwondo sporu ve sporculuk hayatı üzerine yaptığımız röportaj Ocak sayımızda. Keyifli okumalar dileriz!


Paylaş: